Eğlence Burada Sen Nerdesin??
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğlenmek İçin Tek Adres..!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

aSP PsP DéRsLéRi

4 posters
YazarMesaj
prenses*merwe
Moderator
Moderator
prenses*merwe

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: aSP PsP DéRsLéRi   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 11:47 am

YAZININ ETRAFINI PARLATMAK

1) ASP ve PSP programlarını açıyoruz.

2) Kullanacağımız glitteri ASP'de açıyoruz. File > open > Glitterin olduğu klasör. Ben aşağıdaki glitteri seçtim.

3) ASP'de görünen her glitter için ayrı ayır CTRL+C ile kopyalayıp PSP'de CTRL+V diyerek yapıştırıyoruz. Aşağıdaki resim glitterin ASP'deki görünümüdür.

4) Yeni bir image açıyoruz. File > New. Aşağıdaki ayarlamaları yapıyoruz. Yazınızın uzunluğuna göre değerleri değiştirebilirsiniz.

5) Sol yandaki menüden Text Tool (T) yani A simgesine tıkladığımızda açılan pencereden yazımızı yazıyoruz.

6) Boş bir yeni image açıyoruz. Material bölümünde foreground a tıkladığımızda açılan pencereden Pattern başlığından 1 nolu glitteri seçiyoruz.

7) Boyama butonumuza Flood Fill Tool (F) tıklıyoruz ve yeni imajımızın içini dolduruyoruz.

Cool Yazımızın olduğu pencereye geliyoruz. CTRL+C diyerek yazımızı kopyalıyoruz. İçini doldurduğumuz yeni imajımızda CTRL+V diyerek yazımızın etrafındaki fazlalık yerleri keserek küçültüyoruz.Bu şekilde ayrı bir pencere çıkacak karşımıza. Yeni imajımıza geliyoruz CTRL+E diyerek yazımızı içini 1 nolu glitterle doldurduğumuz yeni imaja yapıştırıyoruz.

9) Selection > Modify > Expand sonrasında karşımıza çıkan penceredeki 1 değerini 4-8 arasında değiştiriyoruz.

10) Tekrar Selection > Modify > Unfeather sonrası karşımıza çıkan penceredeki rakamı 150 olarak değiştiriyoruz.

11) Yazımızın işlemi tamamlandı. CTRL+C diyerek kopyalıyoruz ve ASP'ye CTRL+V diyerek yapıştırıyoruz.

12) PSP'ye aldığımız aynı glitterin 2 ve 3 nolu kopyaları içinde 6. işlemden sonrasını aynen uyguluyoruz. Dikkat edilmesi gereken şey 2 ve 3 nolu uygulamaları ASP'ye alırken görünümün yan yana olmasını sağlamak için CTRL+SHİFT+L diyerek yapıştırıyoruz.

13) Yazımız yan yana 3 tane oldu ve File > Save as diyerek yazımızı GİF formatında kayıt ediyoruz ve yazımızın görünürdeki son hali Smile) hepinize kolaylıklar diliyorum

20/12/2006 - BİR RESMİN ÜZERİNE IŞILTI VERMEK

1) Resmimizi psp ye alıyoruz.. File > open > resmimizin olduğu klasör

ben bu resmi kullanacağım

2) layer tablomuzda resmimiz background görünüyor. mouse un sağ tuşuna tıkladığımız zaman promote background layer e tıklayarak ismini raster 1 olarak tıklıyoruz.. ve sonra sağ tuşa tıklayarak 2 kere duplicate yapıyoruz. layer sayımız 3 oldu.

üstteki 2 layerin gözünü kapatıyoruz..

3) raster 1 adlı layerimizin üzerine geliyoruz işlemimize buradan başlıcaz.

sol taraftaki menüde üstten 5. sıradaki Freehand selection tool a tıklıyoruz. yeşil bir kement görünümünde olacak Wink

4) Işıltı ekleyeceğimiz yerleri elimizi SHİFT tuşundan kaldırmadan belirliyoruz. Elimizi SHİFT tuşundan çekip farklı bölgeler belirlediğimizde bir önce belirlediğimiz yer kaybolur. bunu engellemek için elimizi SHİFT tuşundan kaldırmadan yapıyoruz

5) raster 1 layerimizin üzerinde iken (tabii diğer layerlerin gözü kapalı olacak)yukardaki menü sırasından Adjust> Add/Remove Noise>Add noise e tıkladığımız zaman karşımıza aşağıdaki tablo çıkar..

raster 1 için değerini 25

ortadaki copy raster için 35

en üstteki copy raster içinse 45 olarak yazacağız.

6) tüm layerler için aynı işlemi tekrar edicez. unutulmaması gereken şey hangi layerin üzerinde isek onun gözünün açık diğer layerlerin gözünün kapalı olması gerektiğidir. yukarıda her layer için değerleri yazdım.

7) bunları uyguladıktan sonra 3 layerimizinde gözünü açıyoruz.. File > save as diyerek PSD formatında kayıt ediyoruz.

Cool kayıt ettiğimiz resmi ASP de açarak File > save as diyerek gif formatında kayıt ediyoruz tabii dilerseniz kayıt etmeden önce resmimizin boyutunu küçültebilirsiniz. bunu daha önceki derste anlatmıştım oradan bakabilirsiniz Wink) hepinize kolaylıklar diliyorum..

Resmimizin aldığı en son durum

6/12/2006 - BİR RESMİN ÜZERİNE YILDIZLAR YAPMAK

tubeyi buradan indirebilirsiniz

TIKLAYIN

( bu link 45 gün sonra otomatik olarak geçerliliğini yitirecektir. Eklenme tarihi 25.11.2006 )

tubeyi psp de açıyoruz. File > Export > Picture Tube

dediğimizde karşımıza aşağıdaki kutu çıkar. buradan TUBE NAME' e tubemize vereceğimiz ismi yazıp OK diyoruz ve yıldızı tubelerimiz arasına dahil etmiş oluyoruz

BİR RESMİN ÜZERİNE YILDIZLAR YAPMAK

1) kullanacağımız resmi psp ye alıyoruz

file > open > resmimizin olduğu klasör

ben bu resmi kullandım

2) Resmimizi psp de açtığımız zaman sağ tarafta LAYER tablomuzda ismi background olarak görünüyor.

Mouse muzda sağ tuşa tıklayıp Promote Background Layer diyerek ismini raster1 olarak düzenliyoruz.. Bunu yapmazsak çoğu işlemleri yapamayız psp de.

unutmayalım psp ye aldığımız her resim için layer adı background olmamalı

3) Raster1 isimli layerimize yeniden sağ tuş ile tıkladığımızda açılan pencereden 2 kere duplicate yaparak layer sayımızı 3 e çıkartıyoruz.

4) üstten 2 layerimizin gözünü kapatıyoruz. Yani gözün üzerinde kırmızı çarpı işareti olacak. sonra raster1 isimli layerimizin üzerine geliyoruz ve panelde aşağıda gösterdiğim yere Picture Tube Tool (I) ya tıklıyoruz

5) yukarıda tube resmi görünen yere tıkladığımızda aşağıya doğru bir pencere açılır resimde görüldüğü gibi (bende farklı tubeler olduğu için sizde açılan pencerede bunlar görünmeyecektir) içinden yıldız tubesini seçiyoruz. Scale ayarını dilediğimiz gibi ayarlayabiliriz bu yıldız tubesinin büyüklüğünü gösterir. ben 50 olarak ayarlıyorum scale ayarını

6) raster1 layerimizin üzerindeyiz istediğimiz yerlere yıldız tubesini yapıştırıyoruz.

sonra raster1 in gözünü kapatıp ortadaki layerimizin üzerine gelip gözünü açıyoruz ve ilk raster1 de yapıştırdığımız yerlerden farklı olacak şekilde yıldız tubemizi aynı işlemle fotoya yapıştırıyoruz. aynı işlemi en üstteki 3.layerimiz içinde tekrar ediyoruz. unutmamız gereken şey hangi layerde çalışıyorsak diğer layerlerin gözünün kapalı olması gerektiği. (3 layerin gözlerini kapatarak yıldızları farklı yerlere yapıştırmayı resmimiz tamamlandıktan sonra yıldızlar farklı yerlerde çıksın ışıltı versin diye yaptık )

7) bütün işlem bitince 3 layerimizinde gözünü açıyoruz. File > Save as diyerek resmimizi PSD formatında kayıt ediyoruz

Cool ASP de bu dosyayı açıyoruz.yıldızların hareketi sağ tuşa tıklayarak ayarlayabiliyoruz. Frame properties e tıkladığımızda karşımıza bir değer gelecek. bu değer ne kadar yüksek olursa yıldızlar o kadar yavaş hareket eder. değeri ayarladıktan sonra File > Save as diyerek gif olarak resmimizi kayıt ediyoruz.

ve işte resmimizin aldığı en son durum

HERKESE KOLAYLIKLAR DİLİYORUM LÜTFEN ÇALIŞMALARINIZI EKLEDİĞİNİZ LİNKİ YORUM KISMINA KOYUN.. BAKALIM ÇALIŞMALARINIZ NASIL OLUYOR Wink)
4/12/2006 - BİR RESMİ KARAKALEM ÇALIŞMASINA ÇEVİRMEK

1) Kullanacağımız resmi psp de açıyoruz

File > Open > resmin olduğu klasör

Ben bu resmi kullandım

2) shift + L tuşlarına birlikte basıp resmin siyah beyaz hale gelmesini sağlıyoruz

3) Menü bölümünden Effect > Art media effect > Pencil seçeneğine tıklıyoruz karşımıza şöyle bir tablo gelecek.. Görüldüğü gibi değerleri giriyoruz ve Ok ye tıklıyoruz.

Resmimiz bu hale geldi

4) Menü bölümünden Layer> New Adjustment Layer> Curves e tıklayınca aşağıdaki gibi bir tablo gelecek aynı şekilde değerleri girip OK ye basıyoruz

ve en son olarak resmimiz

File > Save as > psd formatında kayıt edip sonra Animationshop (asp) de kayıt ettiğimiz resmi açıp save as diyerek gif formatında bilgisayarımıza kayıt ediyoruz..

hadi bakalım kolay gelsin yeniden

30/11/2006 - PSP İLE KAĞIT KIVIRMA

1) Öncelikle PSP ye resmimizi alıyoruz

ben bu resmi kullandım. (bu kızın makyajını yapıcam diye saklıyorum hala Smile)) )

File > open > resmimizin olduğu klasör

2) effect bölümünden > image effects > page curl a tıklıyoruz karşımıza bu tablo çıkacak

sol üstteki Color yazan yer resim kıvrıldıktan sonra kıvrılan yerdeki rengi belirler.

Sağ aşağıdaki color ise resimde kıvrılan yerin arkasındaki rengi belirler ben standart beyaz ve gri tonlarını kullandım..

sol alttaki corner yazan yerler resmin nereden kıvrılacağını gösteriyor hangisini dilerseniz tıklayabilirsiniz

işlem bittikten sonra resmimizi file > save as diyerek psd formatında kayıt ediyoruz. sonra Animation shop (ASP) te açıp gif olarak kayıt ediyoruz işlem bittiii

not : aynı işlemi tekrar tekrar yaptığınızda bir kaç defa yaptığınızda alt alta kıvrılmış oluyor yükseklik ve genişliğini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.. benimki işte böyle oldu işte

KOLAY GELSİN DENEYEN HERKESE....
17/11/2006 - PSP 8 ile ASP 3 DOWNLOAD ----- PSP İLE GÖRÜNTÜ YAKALAMAK

http://ftp.jasc.com/pub/psp800ev.exe (paint shop pro 8 link) (PSP)

http://ftp.jasc.com/pub/en/ani311en.exe ( animation shop 3 link) (ASP)

psp 8 de yaptıklarımızı asp ye alıp düzenlediğimiz için her iki programıda bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor.. Şimdiden kolaylıklar diliyorum..

İÇERDEN GÖRÜNTÜ YAKALAMAK

Resmimizin alacağı son durum

1) Öncelikle psp ye resmimizi alıyoruz..

File > open> resmimizin kayıtlı olduğu klasör

Ben kullandığım resmi koyuyorum buraya sizler dilerseniz farklı bir resim üzerinde de denemeler yapabilirsiniz

2) Menü bölümünden Effect e tıklıyoruz aşağıya açılan pencereden GEOMETRİC EFFECT i tıklıyoruz ve sonra sağa açılan pencereden de Spherize diyoruz

Effect > geometric effect > Spherize

Karşımıza böyle bir tablo çıkacak

Burada Strength nin -50 olan değerini +100 yapıyoruz Circle işaretli olarak kalıyor ve Ok diyoruz.

3) Kullandığımız resim üzerinde hafif bir yuvarlak halka oluştu yaptığımız işlem sonucu CTRL+Y ile bu halkayı belirginleştiriyoruz.

4) Effect > Artistic Effects > Ball and Bubbles şeklinde tıklıyoruz.. Karşımıza çıkan panoda yan yana shape surface maps ıllumination şeklinde dört başlık çıkacak sırasıyla her başlıkta işlem yapacağız. Açık renkli olan yerlerdeki işlemleri panoda uygulayacaksınız.

maps bölümüne geldiğimiz zaman bump map ve fit bump map i işaretleyip aşağıdaki değerleri giriyoruz sonra sağ taraftaki environment map ve hemen altındaki fringespacing ile type değerlerini yazıyoruz bundan sonra önce işaretlediğimiz bu 4 başlığın tick lerini kapatıyoruz. resim üzerinde parlayan bir şey olacak sanki güneşin ışığı geliyor gibi..

illumination bölümüne gelince ADD diyerek light 1 i çoğaltıyoruz 3 tane olacaklar. hangisinde işlem yapacaksak o light ın üzerinde olmamız lazım. ilk işlem light 1 in üzerinde ona tıklıyoruz etrafı koyu bir renk alacak sonrada sırasıyla aşağıdaki gibi değerleri uygularsınız yalnız en son light 3 e gelmeden ok tuşuna basmayacaksınız

İŞLEMİMİZ BİTTİ..

Resmimizi File > Save As> PSD formatında kayıt ediyoruz.

Sonra bu kayıt ettiğimiz resmi Animation shop ta açarak yine aynı şekilde gif olarak kayıt ediyoruz.

Deneyen herkese kolaylıklar diliyorum

YAPAMADIĞINIZ BİR YER OLURSA SORULARINIZI BEKLERİM

çalışmalarınızı dilerseniz bloglarınızda yayınlayın hep birlikte değerlendirelim nasıl olmuşlar Wink

11/11/2006 - PSP MENÜ TANITIMLARI

bizim en çok işimize yarayacak olan menülerin açıklamaları

Tool Panel :
Bu bizim en çok kullanacağımız bölüm hatta Psp nin kalbi bile diyebiliriz. Şimdi bu panel içerisinde bulunan simgelerin açıklamalarını yapalım.

Arrow :
Bu ok bizim yapacağımız resimler üzerinde pek fazla bir etkisi yok bu ok'u sadece bir resim kopyalamak için kullanacağız..!

Zoom :
Bazı resimlerde öyle ufak çizimler yapmamız gerekir böyle durumlarla karşılaştığımız zaman yardımımıza koşan en iyi araçlardan biridir.

Deformation :
Bu seçenek ile resimlerimizi istediğimiz boyuta gezire biliriz scane olayına benzer ama ondan daha kullanışlı bir özelliktir. Çoğu zaman bu seçeneği kullanacağız..

Crop :
Bu seçenek bizim için hayati önem taşır çünkü boyutlandırmada ve kesimler üzerindeki dengiyi ancak bununla sağlaya biliyoruz. Crop sayesinde resim üzerinde hiç uğraşmadan istediğimiz boyuta getirebiliyoruz.

Mover :
Bu seçeneğin görevi ise resimleri Tablo üzerinde kaydırmaya yarar bu sayede istediğimiz resmi tablonun istediğimiz köşesine yerleştirebileceğiz.!

Selection :
Adı üstünde zaten resimleri seçmemize yarıyor fakat biz bunu çoğunlukla resimlerden bir parça kesmek için kullanacağız.

FreeHand :
Bu seçenek ise aynı şekilde seçme işlemi görevini yapıyor aradaki tek fark seçmek istediğimiz daha doğrusu resimden ayırmak istediğimiz parçaları rahatlıkla manuel olarak kesmemize olanak sağlıyor.

Magic Wand :
Bu seçeneği şimdilik kullanmayacağız ama ufak bir yardım sihirbazı diyebiliriz.!

Dropper:
Resmin üzerinden renk almamıza olanak tanır. Bu sayede kodunu bilmediğimiz renkleri zahmetsizce öğrenebiliriz.

Paint Brush :
Sulu boya fırçası diye adlandırılan çizim yapmamıza yardımcı olacak bir araç.

Colone Brush :
Bu araç ile bir resmin kopyasını çıkartmamız mümkün olacak yani bir kopya kağıdı gibi düşünebiliriz.

Colour Replacer :
Resimlerin arka planlarını düzenlememizi sağlar.

Retrouch :
Resimler üzerinde rötüş yapmayı sağlar. Açıklık veya koyuluk kazandırır.

Remover :
Bu araç içinde aynı şeyleri söyleye biliriz yani kendi elimizle resme effekt kazandırmak için kullanacağız.

Eraser :
Tek kelime ile özetlemek gerekirse Silgi !

Picture Tube :
Evet bu da paintshop programının en önemli özelliklerinden bir tanesi bu araç sayesinde kendi resimlerinizi her an istediğiniz yerde kullanabileceksiniz. tabi bu sizin yaptıklarınız olmak zorunda değil bulabileceğiniz ve zorlukla yaptığınız veya uğraşmak istemediğiniz her şeyi tube olarak saklayabilir ve sonra gerektiği yerde kullanabilirsiniz.

Airbrush :
Sprey denebilir , kullanımı çok hoştur bu araç sayesinde resimlere güzel effektler ekleyebilirsiniz.

Floodfill :
Bu boya kutusu bizim istediğimiz rengi resme kazandırmak için kullanılır. bir anda bir den fazla rengi resimlerin üzerinde kullanabilmemize olanak sağlayan araç bizim için çok önemli bir rol oynar.!

Text :
Yazı yazmamıza olanak sağlar.

Draw :
Bu araç sayesinde rahat bir çizgi çizme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. istediğiniz çizgiyi istediğiniz şekilde çizebilmenizi sağlıyor.

Prest :
Hazır şekiller. bu şekiller arasından istediğiniz bir tanesini seçin ve kullanın.!
http://www.stellagirl654.blogcu.com
*!r£m*
Admin
Admin
*!r£m*

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: Geri: aSP PsP DéRsLéRi   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 11:59 am

sağol merve çok güzel bir paylaşım
https://eglenceburada.all-up.com
prenses*merwe
Moderator
Moderator
prenses*merwe

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: :)   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeCuma Tem. 18, 2008 12:05 pm

ßişi dill
**Hand£cik**
Moderator
Moderator
**Hand£cik**

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: Geri: aSP PsP DéRsLéRi   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeC.tesi Tem. 19, 2008 2:44 pm

saoL mErVejm....
http://www.shekerkizhande.blogcu.com
-AxİsHe-
Özel Üye
Özel Üye
-AxİsHe-

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: Geri: aSP PsP DéRsLéRi   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimePaz Tem. 20, 2008 12:06 pm

saol mervecim adaşım
**Hand£cik**
Moderator
Moderator
**Hand£cik**

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: Geri: aSP PsP DéRsLéRi   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeÇarş. Tem. 23, 2008 3:43 pm

Razz Very Happy
http://www.shekerkizhande.blogcu.com
prenses*merwe
Moderator
Moderator
prenses*merwe

aSP PsP DéRsLéRi Empty
MesajKonu: :)   aSP PsP DéRsLéRi Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 5:17 pm

aaa bişi dil işte beaa afro

aSP PsP DéRsLéRi
1 sayfadaki 1 sayfası